Bussmann JM60030-3PR - Class J Fuse Block 600V, 30A, 3P, 051712514620.
Click To Enlarge
Order In Multiples of: 4
Order In Multiples of: 4
• Brand: Bussmann Eaton Cooper Fuses
• Part Number: JM60030-3PR
• Ship Weight: 0.00lbs
• Seller: A-I Consolidated
• Keywords: JM60030-3PR, Bussmann, Class J Fuse
• Category: Electronics > Circuit Boards & Components > Passive Circuit Components
Bussmann JM60030-3PR - Class J Fuse Block 600V30A-Pp-3 Pole, 051712514620, Carton Quantity: 4.
Catalog Number JM60030-(poles)(terminal type) - 600V, 30A Class J blocks, JM60060-(poles)(terminal type) - 600V, 60A Class J blocks
Volts 600V
Amps Up to 60A
Withstand 200kA RMS Sym
Dimensions See data sheet no. 10289
Agency information Blocks- UL Listed E14853 - IZLT
- CSA Certified 47235-6225-01
- CE
- RoHS Compliant
- Conflict mineral free
- REACH declaration available upon request
Covers
- UL Listed E58836 - JDVS
- CSA Certified 47235-6225-01
- RoHS Compliant
Flammability ratings - Blocks — UL 94V0, self-extinguishing
- Covers — UL 94HB, self-extinguishing
Operating and storage temperature range: Blocks
-40°C to +120°C
Covers
- Non-Indicating -40°C to +120°C
- Indicating -20°C to +90°C*
* Indication requires minimum 90Vac/dc and closed circuit to illuminate.