Staco 15M1210B-2 Variable Transformers
• Brand: Staco Energy Products Company
• Part Number: 15M1210B-2
• Ship Weight: 34.00lbs
Staco 15M1210B-2 - Variable Transformer, 2-coil ganged assembly
Mode(s): Single Phase Series and Three Phase Open Delta
Single Phase Series Mode:
Input: up to up to 240V +/- 0% Expect stable source
Output: 0-240V, 12 A max, 60 Hz, 2.88kVA
Three Phase Open Delta Mode:
Input: up to 120V +/- 0% Expect stable source
Output: 0-120V, 12 A max, 60 Hz, 2.49kVA
Motorized by 15-second motor
Enclosure: Open
Build-to-Order; Non-cancelable/Non-returnable
Dimensions (each): 15.40" H x 6.00" W x 7.44" D; [391.2 mm H x 152.4 mm W x 188.9 mm D]