Staco 15M1210BCT Variable Transformers
• Brand: Staco Energy Products Company
• Part Number: 15M1210BCT
• Ship Weight: 22.00lbs
Staco 15M1210BCT - Variable Transformer, Single coil
Mode(s): Single Phase
Single Phase Mode:
Input: up to up to 120V +/- 0% Expect stable source
Output: 0-120V, 12 A max, 60 Hz, 1.44kVA
Motorized by 15-second motor
Enclosure: Cased
Other Feature(s): enclosed terminals
Build-to-Order; Non-cancelable/Non-returnable
Dimensions (each): 12.79" H x 6.00" W x 7.44" D; [324.8 mm H x 152.4 mm W x 188.9 mm D]