Staco 15M1510-2 Variable Transformers
Click To Enlarge
Minimum Buy Qty: 1
Returnable: No
Qty:
• Brand: Staco Energy Products Company
• Part Number: 15M1510-2
• Ship Weight: 49.00lbs
• Condition: New
• Availability: In Stock
• Seller: A-I Consolidated
• Category: Hardware > Power & Electrical Supplies > Voltage Transformers & Regulators
Staco 15M1510-2 - Variable Transformer, 2-coil ganged assembly
Mode(s): Single Phase Series and Three Phase Open Delta
Single Phase Series Mode:
Input: up to up to 240V +/- 0% Expect stable source
Output: 0-240V, 15 A max, 50/60 Hz, 3.6kVA
Single Phase Series Over-Voltage Mode:
Output: 0-280V, 15 A max, 50/60 Hz, 4.2kVA
Three Phase Open Delta Mode:
Input: up to 120V +/- 0% Expect stable source
Output: 0-120V, 15 A max, 50/60 Hz, 3.12kVA
Three Phase Over-Voltage Mode:
Output: 0-140V, 15 A max, 50/60 Hz, 3.64kVA
Motorized by 15-second motor
Enclosure: Open
Build-to-Order; Non-cancelable/Non-returnable
Dimensions (each): 15.55" H x 7.25" W x 8.31" D; [394.9 mm H x 184.2 mm W x 211.1 mm D]