Staco 15M1510-3 Variable Transformers
• Brand: Staco Energy Products Company
• Part Number: 15M1510-3
• Ship Weight: 82.00lbs
Staco 15M1510-3 - Variable Transformer, 3-coil ganged assembly
Mode(s): Three Phase WYE
Three Phase WYE Mode:
Input: up to 240V +/- 0% Expect stable source
Output: 0-240V, 15 A max, 50/60 Hz, 6.22kVA
Three Phase Over-Voltage Mode:
Output: 0-280V, 15 A max, 60 Hz, 7.26kVA
Motorized by 15-second motor
Enclosure: Open
Build-to-Order; Non-cancelable/Non-returnable
Dimensions (each): 20.38" H x 7.25" W x 8.31" D; [517.6 mm H x 184.2 mm W x 211.1 mm D]