Staco 15M1510CT Variable Transformers
Click To Enlarge
Minimum Buy Qty: 1
Returnable: No
Qty:
• Brand: Staco Energy Products Company
• Part Number: 15M1510CT
• Ship Weight: 33.00lbs
• Condition: New
• Availability: In Stock
• Seller: A-I Consolidated
• Category: Hardware > Power & Electrical Supplies > Voltage Transformers & Regulators
Staco 15M1510CT - Variable Transformer, Single coil
Mode(s): Single Phase
Single Phase Mode:
Input: up to up to 120V +/- 0% Expect stable source
Output: 0-120V, 15 A max, 50/60 Hz, 1.8kVA
Single Phase Over-Voltage Mode:
Output: 0-140V, 15 A max, 50/60 Hz, 2.1kVA
Motorized by 15-second motor
Enclosure: Cased
Other Feature(s): enclosed terminals
Build-to-Order; Non-cancelable/Non-returnable
Dimensions (each): 13.00" H x 7.25" W x 8.77" D; [330.2 mm H x 184.1 mm W x 222.7 mm D]